Kullandığımız Ürünler

Evet piyasada ki rakiplerimize göre fiyatlarımız biraz pahalı bunun farkındayız ama bu yüksek kar yapmayı sevmemizden kaynaklanmıyor (vallahi bize gelişi bu!) Gıda sektöründe ne yazık ki maliyetleri düşürmek için çok fazla oyunlar yapılıyor. Hani bizde bir yazılım firması olarak oyun yapıyoruz ama bizim oyunlarımız böyle oyunlar olmuyor.

Pizza’da bulunan ve menülerde gördüğünüz “Mozzarella” peynirlerinin çoğu ne yazık ki gerçek mozzarella peyniri değil. Kaşar peyniri veya eritme peynirini Mozzarella olarak kullanan ve aslında kullandığı ürünün ne olduğunu bilmeyen çok fazla yer var. Kaşar’ın üzerine yağ döküp yanmamasını sağlayanlar mı dersiniz, kaşar peynire onlarca enzim koruyucu atıp onu pizza için eritme peyniri yapanlar mı dersiniz. Neler var bu piyasada neler!

Tüm hamur ürünlerimizde organik un karışımları kullanıyoruz .Piyasada ki en ucuz unla bizim kullandığımız unlar arasında sadece 4 kat fiyat farkı var. Ekşi mayamız ise tamamen organik undan yapılıyor. Pizza unumuz ise özel olarak Malatya’dan geliyor ve yüksek proteinli tip 00 buğday unu kullanıyoruz.

Marketlerde satılan, dilimlenmiş, fabrikasyon sucuk yerine Biga’da kasabımızdan özel gurme sucuk alıyoruz ve burada kendimiz dilimliyoruz. Diğer kullandığımız tüm şarküteri ürünlerini özenle seçiyor, en iyi markalarla çalışıyoruz. Tatlılarımıza labneyi basmıyoruz! Tariflere göre hakiki krem peynirin yanına Mascarpone veya Ricotta peynirleri kullanıyoruz.

Hamburger köftemizde %100 dana döş kullanıyoruz ve Çanakkale’nin en iyi kasapları ile çalışıyoruz. Hamburger ekmeğimiz’de piyasa’nın en pahalı ekmeği olan “Brioche” yi tercih ediyoruz. N'olabilir ki bir ekmek altı üstü deyip geçmeyin. Bugün bir brioche kaça mal oluyor sizin haberiniz var mı ?

Tüm hamur işlerimiz en az 24 saat soğuk dolaplarda dinleniyor. (Pizza hamurumuz 48 saat soğuk fermantasyon işleminden geçiyor) Ekşi maya kullandığımız için sadece maya’nın aktif hale gelmesi için en az 5 saat bekliyoruz ve bugün sizin yediğiniz Pizza’nın hamuru tam 3 gün önce yapılmaya başlanıyor! Genç ekşi mayanın hazırlanması, hamur’un otolizi, katla çek süreleri, sıcak ve soğuk fermantasyon süreçleri , bezeleme derken evet yanlış duymadınız 3 gün geçebiliyor. Hamburger köftesi bitti hemen yapalım demiyoruz, pizza hamurumuz bitti hemen yapalım satışa devam edelim demiyoruz. Stok bitti mi bitti. 1 Hamburger için 1000 TL’de verseniz yapmayız, yapamayız ( Siz yinede 1000 TL vereceksiniz bir düşünebilir, ayarlayabiliriz. Çaktırmadan whatsapp’dan yazın bize çokda şey yapmayın stok yoktu felan aşk olsun size mi kıracağız! Yalnız parayı peşin alırız)

Hiç bir hamur ürünümüzde margarin kullanmıyoruz. Zeytinyağı olarak soğuk sıkım erken hasat zeytinyağı , tariflerde margarin içeren ürünlerde ise hakiki köy tereyağı kullanıyoruz.

Kendi evimizde, ailemizle , ofisimizde çalışma arkadaşlarımızla beraber yemediğimiz, beğenmediğimiz hiç bir ürünü tariflerimizde kullanmıyoruz.